Fortnite to trzecioosobowa strzelanka, w której gracze podzieleni są na drużyny składające się z maksymalnie czterech osób i mają za zadanie zniszczyć drugą drużynę za pomocą broni, pułapek, pojazdów lub własnych rąk.

Zobacz: FORTNITE – Jak grać? | GRUPA NA FACEBOOKU | DISCORD | KANAŁ YT

Gracz z największą liczbą punktów na koniec każdego meczu zajmie wyższą pozycję w globalnych rankingach. Choć brzmi to dość prosto, jest jeszcze jeden aspekt, który czyni Fortnite wyjątkowym: brak respawnów. Jeśli zostaniesz zjedzony przez boty lub zastrzelony przez przeciwnika, będziesz wyłączony z gry do końca rundy, chyba że inny członek drużyny wykończy twojego zabójcę, zanim sam zginie.

fortnite dla początkujących
fortnite dla początkujących

Ten dodatkowy element intensywności może służyć zarówno jako czynnik intensyfikujący zaangażowanie – gracze od razu wiedzą, że każde zaangażowanie, które mają to, co dzieje się z przeciwnikiem, może być ich ostatnim, co może podnieść nastrój nawet zwykłych starć – a także być źródłem frustracji dla nowych graczy.

Ale nie martwcie się, ten przewodnik posłuży wam do zapoznania się z podstawami, abyście przynajmniej wiedzieli, co się dzieje w tych wszystkich późnych meczach, gdy wasi koledzy z drużyny wykrzykują do siebie nawzajem nieprzyzwoitości.

PODSTAWY FORTNITE - Musisz to wiedzieć
PODSTAWY FORTNITE – Musisz to wiedzieć

PODSTAWY FORTNITE – Musisz to wiedzieć

Każdy zaczyna z kilofem i 100 punktami zdrowia (HP). Potrzeba pięciu uderzeń, aby zabić kogoś, kto nie ma jeszcze żadnej zbroi, ale każdy kolejny element zbroi zwiększa tę liczbę o dwa – potrzeba siedmiu uderzeń, aby zabić kogoś noszącego zbroję poziomu 2 i dziewięciu, aby zdjąć kogoś sportowego poziomu 3. Istnieją trzy poziomy mieczy w grze dostępne są bronie, z których każda może zabić przeciwnika niezależnie od jego pancerza – jednak aby go zabić, potrzeba dwóch trafień, niezależnie od poziomu, którego używasz.

fortnite poradnik
fortnite poradnik

Różne bronie są dostępne do kupienia w różnych momentach podczas meczu. Są one widoczne na tablicach rozrzuconych po mapie, zanim zostaną odblokowane, dzięki czemu gracze wiedzą, co ich czeka i mogą się odpowiednio przygotować. Podobnie jest z granatami czy lekkimi karabinami maszynowymi, które można zdobyć niszcząc (“plądrując”) struktury stworzone przez przeciwników. Niektóre z nich zawierają materiały budowlane, podczas gdy inne mogą zawierać w sobie broń; wyburzenie jakiejkolwiek struktury liczy się jako “plądrowanie”, nawet jeśli nie znaleziono w niej nic użytecznego.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze funkcja “budowanie”. Jest to po prostu zdolność do budowania ścian i ramp w powietrzu, dzięki czemu możesz stworzyć most, aby przejść przez przepaść lub fortecę dla swojej drużyny. Główną wadą budowania jest to, że nikt bez kilofa nie może go przekroczyć – ale uważaj, ponieważ gracze mogą zniszczyć struktury wroga za pomocą swojej broni tak samo łatwo, jak je zbudowali.

mapa fortnite
mapa fortnite

Mapa w Fortnite składa się w sumie z dziewięćdziesięciu dziewięciu stref, z których każda jest wyspą unoszącą się nad pozostałymi. Gracze mają dokładnie cztery minuty na “bezpiecznym” terenie, zanim zostaną teleportowani do innej strefy na mapie, więc jeśli chcesz pozostać przy życiu dłużej niż cztery minuty – przywitaj się z Mr. Grue!

To na początku meczu, gracze muszą usiąść w strefie zwanej “Safe Zone”, która jest dokładnie tym. Nie możesz zostać ranny lub zabity, ale nie możesz też wyrządzić żadnej szkody innym graczom. Strefa ta trwa przez cztery minuty, po czym wszyscy gracze zostają teleportowani do meczu i muszą walczyć do momentu, aż jedna z drużyn zostanie całkowicie wyeliminowana.

BUDOWANIE W FORTNITE

Najtrudniejszą częścią Fortnite jest nauka sterowania; w przeciwieństwie do innych strzelanek sieciowych, takich jak Call of Duty czy Halo, Fortnite nie trzyma się zbytnio ustalonych konwencji, jeśli chodzi o sterowanie. Do tego poradnika wybrałem sterowanie z konsoli Xbox One (ponieważ to właśnie jej używam), ale na PS4 i PC będzie bardzo podobnie: Podczas używania funkcji budowania, możesz umieścić do czterech ścian lub trzech ramp w tym samym czasie. Mała strzałka pojawia się na miejscu następnej ściany/rampy, więc będziesz wiedział, dokąd ona zmierza, zanim ją zbudujesz; jednak ta strzałka służy tylko do pokazania i nie oznacza, że budowla tam trafi – jeśli inny gracz zniszczy to, nad czym pracujesz (lub nawet cię zaatakuje), to zniszczy wszystkie budowle postawione od czasu, gdy ostatnio przestałeś budować. Potrzeba dwóch trafień, aby zburzyć coś, co zostało postawione przez kogoś, kto nie próbuje aktywnie uszkodzić budowli; jeśli ktoś spróbuje do niego strzelić, gdy wznosi budynek, nic się nie stanie, dopóki nie przestanie stawiać budowli lub nie skończy całkowicie swojej pracy.

budowanie fortnite
budowanie

FORTNITE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – Jak grać?

Kiedy budujesz ściany lub rampy, nie możesz strzelać do innych graczy – ale jeśli ktoś spróbuje strzelać do ciebie, kiedy pracujesz nad budową, zniszczy to, co tworzysz. We wczesnych fazach meczu gracze zazwyczaj nękają się nawzajem przypadkowymi strzałami, zamiast dążyć do zabicia przeciwnika; jednak gdy pod koniec rundy na mapie zaczynają pojawiać się potężniejsze bronie, ludzie często przestają próbować “grać ładnie” i ruszają na siebie z okrutnymi zamiarami! Zabicie przeciwnika w Fortnite daje też niewielki zastrzyk surowców – zabicie kogoś, kto ma tylko pistolety, da ci jeden punkt więcej na kolejną ścianę lub rampę.

Oprócz pistoletów i granatów, istnieją trzy rodzaje broi dostępne do użycia na początku gry. Karabiny to zazwyczaj dobra broń uniwersalna; pistolety maszynowe (SMG) sprawdzają się w walce wręcz; karabiny snajperskie są potężne, ale powolne i trzeba ich używać z dystansu – jeśli skończy ci się do nich amunicja, minie prawie pięć sekund, zanim będziesz mógł je ponownie odblokować. W dalszej części meczu na mapie zaczynają pojawiać się bardziej zaawansowane bronie, a także różne rodzaje “Legendarnych” przedmiotów, które mają różne zdolności w zależności od rodzaju broni, do której są dołączone.

Amunicję można znaleźć w skrzyniach rozsianych po różnych strefach, tak jak wszystko inne – istnieją jednak tylko trzy rodzaje skrzyń z amunicją: Skrzynki z amunicją do pistoletów, granatów i SMG. Jeślipotrzebujesz innego rodzaju amunicji do broni, będziesz musiał znaleźć ją w świecie gry.

Broń i pojazdy można znaleźć w dowolnym miejscu na świecie, gdy się pojawią – nie tylko w ustalonych miejscach, takich jak skrzynie czy skrzynie z amunicją. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie przedmioty mają tendencję do tarła, jest rozegranie kilku meczów; z czasem zaczniesz widzieć wzory i dokładnie wiedzieć, gdzie pewne miejsca (lub rodzaje miejsc) pojawią się w zależności od strefy. Każda strefa ma swoją własną wersję danej lokacji, takiej jak “chata z amunicją” lub “stacja benzynowa”, więc jeśli chcesz więcej granatów lub wyrzutni rakiet, szukaj tych rodzajów struktur!

Niektóre pojazdy z brońmi są stałe przez cały mecz (co oznacza, że nie zmienią się bez względu na to, co się stanie) podczas gdy inne są generowane losowo – lokalizacje skrzynek z amunicją, stacji benzynowych, a czasem nawet małych szałasów z zaopatrzeniem zmieniają się w zależności od strefy, w której się znajdujesz. Istnieją jednak trzy różne rodzaje pojazdów, które pojawiają się w określonych miejscach przez cały czas – jeepy lub buggy na pustyni, motocykle na trawiastych obszarach w pobliżu drzew i łodzie w strefach przybrzeżnych (dlatego niektórzy gracze trzymają się z dala od pojazdów aż do późnego etapu gry).

Podczas gdy pojazdy można bardzo łatwo zniszczyć granatami lub rakietami, stanowią one duże zagrożenie dla graczy poruszających się pieszo: jeśli ktoś przejedzie obok ciebie swoim buggy, gdy próbujesz uciec, twoje szanse na przeżycie nie są duże, chyba że uda ci się go zastrzelić lub zrobić unikdokładnie w momencie, gdy zostaniesz trafiony.

Niektórych broni można nawet efektywnie używać podczas jazdy pojazdem – na przykład SMG jest celniejszy niż shotgun, jeśli strzela się z jadącego buggy, a shotguny są zabójcze, jeśli strzela się z bliska podczas szybkiej jazdy. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść, jeśli znajdziesz gracza w jeepie lub buggy w drużynie przeciwnej, podczas gdy ty idziesz szybko na piechotę – staraj się unikać ich, aż popełnią błąd i wpadną na coś, strzelając do ciebie!

Sam ruch jest dość prosty: WASD kontroluje ruch, lewy przycisk myszy wystrzeliwuje twoją broń. Kiedy trzymając którykolwiek z klawiszy numerycznych (1-4), będzie umieścić w dół jeden z czterech rodzajów struktur / przedmiotów; jeślimasz cegłę, ścianę poziomu pierwszego i dwie rampy, ale wciąż masz trochę materiałów, możesz umieścić kolejną cegłę i ulepszyć ścianę i rampy (i tak dalej).

Do wszystkiego oprócz budowania ścian i ramp, małe kamienne skrzynki lub drewniane skrzynie muszą być znalezione w świecie gry; cegły i blachy nie pojawią się losowo, tak jak artykuły spożywcze, takie jak jabłka. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zabraknie Ci materiałów budowlanych (np. jeśli zostaną zniszczone), będziesz mógł budować tylko niskopoziomowe budowle, dopóki nie znajdziesz więcej skrzyń lub pudełek; jednak ulepszanie budowli kosztuje mniej niż tworzenie ich od podstaw!

Materiały są szczególnie ważne przy budowaniu struktur: kawałki rampy wymagają 3 blach każda, podczas gdy ceglana ścianazabiera 10 blach. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych graczy jest bieganie wokół budowania ścian i ramp bez pobierania jakichkolwiek materiałów, tylko po to, aby dowiedzieć się, że potrzebują ich więcej do ulepszenia swoich struktur w późniejszym meczu!

Struktury mogą być budowane na innych strukturach w last stand – oznacza to, że możesz zbudować ścianę na rampie, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na obie. Dotyczy to również ścian połączonych z dachami lub dwóch warstw dachów. Nie możesz jednak budować płytek podłogowych z płytek dachowych – ponownie, musisz zacząć od poziomu gruntu!

Drzwi zawsze zajmują jeden kwadrat w każdym kierunku, gdy są otwarte – na przykład, jeśli masz drzwi, które otwierają się do wewnątrz od zewnątrz, domyślnie są zamknięte, tootwarte, i w końcu, jeśli zbudujesz ścianę, aby zamknąć wejście, drzwi znów będą wyglądały na zamknięte. Oznacza to, że możliwe jest otwarcie drzwi przez uderzenie w nie siekierą lub młotem z dużej odległości – zawsze sprawdzaj drzwi z daleka, zanim wbiegniesz do środka!

Oprócz możliwości ulepszania ścian i ramp, możliwe jest również ich uszkodzenie: każdy obiekt posiada licznik zdrowia, który zmniejsza się w miarę otrzymywania obrażeń? Ilość zadawanych obrażeń zależy od tego, jakiej broni użyjesz przeciwko nim – np. karabiny zadają mniejsze obrażenia niż materiały wybuchowe, takie jak granaty czy rakiety. Dodatkowo, budowle trafione przez pojazdy mają znacznie więcej HP niż te trafione przez inne bronie! Ogólnie rzecz biorąc,najlepszym sposobem na zniszczenie budowli jest strzelanie do niej lub wjechanie w nią pojazdem, ponieważ materiały wybuchowe zadają dodatkowe obrażenia i zabierają tylko jedno wiadro materiałów.

Jeśli zużyłeś już wszystkie materiały budowlane do ulepszania obiektów, sprawdź pobliskie budynki, ponieważ często zawierają one nowe materiały!

BRONIE W FORTNITE

Broń: Zasięg większości broni nie zmienia się zbytnio niezależnie od tego, czy używasz ich na piechotę czy z jadącego pojazdu – strzelby i karabiny działają bardzo dobrze z wnętrza buggy, jeśli nie próbujesz trafić w coś bardzo odległego. Jednakże karabiny snajperskie wypadają słabo, jeśli strzela się z nich podczas jazdy – pamiętaj o tym, gdy pędzisz w kierunku wroga kryjącego się za wzgórzem! Pamiętaj, że każda broń ma inne właściwości – SMG jestświetnie nadają się do pędzenia i pokonywania dużego obszaru, podczas gdy strzelby i karabiny zadają większe obrażenia, ale nie mogą trafiać tak szybko i daleko.

FORTNITE – Błędy początkujących graczy

Jednym z najczęstszych błędów początkujących graczy jest zapominanie, że strzelanie z broni zużywa energię! Oznacza to, że powinieneś zawsze mieć na uwadze swój całkowity poziom energii (który pojawia się również pomiędzy zdrowiem a tarczą) – jeśli zużyjesz całą swoją energię próbując kogoś zastrzelić, to tak jakbyś rzucił w niego bronią bez jej użycia!

Tarcza: Fortnite nie ma mechaniki ukrywania się; zamiast tego gracze automatycznie regenerują trochę HP po wyciągnięciu ognia od wrogów. Nie ma limitu tej ilości regeneracji – gracze mogą biegać dookoła dostając strzały wielokrotnie i nadal przetrwać z wystarczającą ilością czasu zanim ich tarcze się zepsują. Tylko nie wpadnij wlawa!

Kiedy budujesz budowle, pamiętaj, że mogą one być używane do blokowania pola widzenia snajperów – jedynym wyjątkiem jest zipline , która ma mały hitbox. Nauka chowania się za ścianami, rampami i sufitami pomoże Ci przetrwać znacznie dłużej w walce.

Strzelanie do innych graczy wymaga czasu – jeśli ktoś zacznie strzelać do ciebie z daleka, staraj się nie stać w miejscu podczas oddawania strzału, bo to czyni cię bezbronnym! Staraj się poruszać podczas strzelania do nich – poznaj ich rytm celowania i wykorzystaj tę wiedzę przeciwko nim, poruszając się nieregularnie! Oczywiście, bieganie przez drzewa lub przeszkody pomaga jeszcze bardziej.

Jeśli pomiędzy tobą a innym graczem znajdują się obiekty, które mogą całkowicie zatrzymać twoje pociski, spróbuj się za nimi schować- działa to szczególnie dobrze w przypadku latarni i drzew.

Czekając na rozpoczęcie meczu, możesz wykorzystać ten czas na sprawdzenie położenia przeciwnika – zobaczysz sylwetki innych graczy, którzy znajdują się w zasięgu budynku! Jeśli kogoś zobaczysz, nie wychodź jeszcze na zewnątrz – może być schowany za jakąś ścianą lub podłogą, co oznacza, że Twoje strzały przejdą przez niego bez szwanku. Jeśli w momencie pojawienia się okręgu nie ma nikogo w pobliżu, rozejrzyj się, zanim wyjdziesz na zewnątrz!

Dla początkujących, najlepiej znaleźć broń zaraz po wylądowaniu z busa bojowego na mapie – kieruj się do budynków z bronią, jeśli to możliwe. To nie koniec świata, jeśli na początku nie będziesz miał broni, ponieważ większość niskopoziomowych broni strzela powoli, ale zadaje obrażeniadość szybko. W trakcie gry będziesz gromadził więcej amunicji, co ułatwi ci zadawanie obrażeń za pomocą każdej broni!

Sprawdź wielkość obszaru przed rozpoczęciem budowy – jeśli twoje ściany są za krótkie dla kogoś innego, może on przeskoczyć przez nie i strzelać do ciebie, kiedy tylko zechce! Jeśli inny gracz ma w pełni zmodernizowaną bazę, nie próbuj samemu się z nim mierzyć, tylko skup się na szukaniu łupów. Dzięki temu każdy będzie mógł grać dalej, a jeden gracz nie zmonopolizuje najlepszych broni i przedmiotów.

Ponieważ Fortnite to gra o przetrwaniu, która skupia się na budowaniu i zdobywaniu łupów, bardzo ważne jest, aby pozostać w ruchu. Nie ma znaczenia, jak silny lub inteligentny jesteś: jeśli wrogowie mają przewagę liczebną i liczebność bronito i tak mogą przegrać! Nawet jeśli masz lepszą broń, powinieneś od czasu do czasu wracać do środka, aby upewnić się, że nikt nie próbuje podkraść się do twojej bazy.

Nie musisz zabijać ludzi z najlepszą bronią – czasami odejście od wroga oznacza porażkę – zwłaszcza jeśli widzisz, że w jego ręku znajduje się snajperka lub materiały wybuchowe! Nie musisz też obawiać się innych graczy, którzy w porównaniu z Tobą tracą dużą część swojego paska zdrowia; większość obrażeń (zwłaszcza we wczesnej fazie gry) to raczej obrażenia obszarowe niż bezpośrednie zabójstwa.

Jeśli przeciwnik spędził więcej czasu na szabrowaniu i zdobywaniu poziomów niż Ty, to nie ma szans na wygraną w walce wręcz. Po prostu poczekaj, aż wyjdą ze swojej bazy, a potem strzel im w głowę! Jeśli nie wychodzą, zbudujcie mur między wami i odejdźcie – rozwalą go lub zginą próbując.

Jeśli widzisz, że wróg ciągle buduje (zwłaszcza jeśli ciągle ostrzeliwuje twoje struktury), rozważ kradzież jego przedmiotów za pomocą materiałów wybuchowych. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać jego zasoby przeciwko niemu. Nie zapominaj, że nie musisz niszczyć wszystkich obiektów wewnątrz budynku (np.: ścian), aby ukraść jakieś materiały!

W pełni ulepszona wieża ze strzałami jest jedną z najbardziej użytecznych struktur, jakie gracz może zbudować. Ponieważ strzały zadają obrażenia w czasie, potrzeba tylko 1-2 strzałów, aby zabić kogoś na headshot, co oznaczanajlepiej używać jej w drużynie.

Na szczęście dla początkujących, nie ma limitów czasowych ani innych graczy, którzy mogą próbować Cię zabić na początku. Wykorzystaj tę przewagę i ruszaj na łup! Nie zapomnij o skrzyniach (najczęściej można je znaleźć w wewnętrznej części okręgu), ponieważ w ich wnętrzu znajdują się podstawowe przedmioty – w szczególności zestawy zdrowia i broń! Im wyższy poziom, tym więcej przycisków możesz nacisnąć podczas walki – potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do celowania w ruchu lub strzelania zza ściany. Jeśli zauważysz, że tylko jeden wróg strzela do ciebie z odległości 30 metrów co kilka sekund, nie uciekaj zza osłony, dopóki nie przeładuje!

Jeśli gracz ciągle zabiera twoje torby z łupami, pamiętaj, żemożesz zniszczyć ich struktury bez ich plądrowania! W ten sposób odzyskasz swoje przedmioty, a oni stracą trochę zasobów, co może wystarczyć do zakończenia gry.

O ile nie grasz w drużynie dwóch lub trzech przyjaciół (co jest bardzo zalecane), lepiej się nie spouchfalać. Większość ludzi jest skłonna do zdrady; jeśli ktoś powie Ci, gdzie upuścił swoje torby z łupami – weź je! Jak tylko gracze wiedzą, że nikt nie ma honoru, cała gra staje się bardziej zabawna, a każdy z graczy stara się zdobyć to, czego potrzebuje sam. Jeśli obie strony wiedzą o tym fakcie, nie poddawaj się dopóki jedna ze stron nie spadnie poniżej 10% paska zdrowia – nawet wtedy niektórzy nadal będą walczyć!

Jeden z najważniejszych momentów w Fortnitejest dotknięcie szczeliny. Gdy się do niej teleportujesz, będziesz miał tylko jedną broń – niezależnie od tego, jaką pierwszą rzecz podniesiesz! Jeśli na lub w pobliżu szczeliny walczą już gracze, nie wchodź do niej, dopóki walka się nie skończy – w przeciwnym razie ktoś może cię zabić przed teleportacją.

W Fortnite, tak długo jak twój pasek zdrowia wynosi 100%, coś dobrego wydarzy się, gdy pokonasz wszystkich wrogów (z wyjątkiem osób, które odskoczą). Najlepiej nie ryzykować atakowania ich, chyba że mają mało zdrowia; jeśli obie drużyny nie zrobią żadnego postępu, wszyscy się despawnują, a wszystkie worki z łupami wracają do miejsca, w którym zostały upuszczone.

Grając w drużynach, zawsze pamiętaj, że friendly fire istnieje; nawet jeśli nikt nie zabije przeciwnika, każdy dostaje punkty, kiedy ginie! Najlepiej jest ustalić sposób komunikacji w lobby przed rozpoczęciem gry, abyście mogli uniknąć strzelania do siebie nawzajem.

Jeśli masz bardzo dobry cel i wolisz grać z bronią ręczną, nie zapomnij o używaniu swoich zasobów – zwłaszcza drewna i kamienia! Jeśli zabraknie ci broni podczas plądrowania skrzyni, natychmiast zbuduj wokół niej mury ze schodami – spowolni to wrogów, którzy będą próbowali zniszczyć twój mur lub ukraść skrzynię. Jeśli jesteś bardzo sprawny w szybkim budowaniu struktur z ograniczonymi zasobami, wykorzystaj tę umiejętność również do ataku: buduj schody w górę zza osłony i strzelaj w dół! Podczas fazy budowy (wciskając [E]), przełączaj się pomiędzy przedmiotami szybkiego dostępu, aż uzyskaszdo wybranej broni.

Pamiętaj, że Fortnite opiera się na Twoich umiejętnościach budowania – jeśli chcesz wygrać, szukaj łupów w pobliżu skrzyń i ukrytych schowków. Jeśli zauważysz, że więcej niż jeden gracz znalazł to miejsce, nie denerwuj się na nich – po prostu poszukaj innego miejsca! Pamiętaj również, że wielu graczy woli zbierać broń tak szybko, jak tylko ją znajdzie; jeśli ktoś widzi, że zbliżasz się do skrzyni, strzelaj tak szybko, jak to możliwe i uciekaj!

Jeśli podczas bitwy wokół Ciebie znajdują się drzewa, postaraj się nie ścinać żadnego z nich; porąbanie całego drewna sprawi, że Tobie lub innym graczom będzie znacznie trudniej później zbudować budowle! Jeśli brakuje materiałów budowlanych i nikt jeszcze nie zacząłdo budowy, możesz ścinać drzewa w bezpiecznych miejscach, aby zebrać więcej zasobów

Pamiętaj, że w Fortnite nie ma limitów na materiały budowlane; jeśli zabraknie ci drewna, poszukaj metalu w ryftach! Nie zapominaj, że kamień jest również ważny – chroni Twoją bazę przed “bush campingiem”, który może się zdarzyć, gdy Twoje deski znikną z powodu zniszczenia ich przez innych lub zużycia zbyt dużej ilości zasobów

Jeśli to możliwe, staraj się nie rozbijać skrzyń w pobliżu małych gór. Zawierają one bowiem często mnóstwo rzadkich łupów i zasobów, jednak zasoby pojawiają się losowo, więc ich wartość może się różnić. Pamiętaj, że gdy jeden z graczy zajmie miejsce (otwierając skrzynię lub zabierając skrzynię), staje się on jegoinwentarz własnej drużyny! Jeśli znajdziesz skrzynię w bazie wroga, najlepszym rozwiązaniem może być przeczekanie walki o nią – czasem jednak warto zaryzykować i otworzyć ją, zanim zrobi to przeciwnik.

FORTNITE – Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz grać?

W Fortnite nie martw się, że zabraknie ci zasobów podczas budowania struktur; jeśli to konieczne, wyloguj się z serwera podczas bitwy i stwórz tymczasową strukturę, aby zużyć zasoby. Nie ma sensu tracić wszystkiego, bo nie chciało Ci się wyjść tymczasowo!

Pamiętaj, że podczas bitwy, czasami lepiej jest nie zabijać wrogów bronią dystansową. Jedynym powodem, dla którego gracze upuszczają swoje przedmioty przy śmierci jest to, że zostali zabici przez innego gracza, który widział ich po tarle lub podczas walki na lub w pobliżu skrzyń – więcjeśli po prostu zabijesz wrogów strzelając do nich lub uderzając ich kilofem, często zachowają oni przedmioty, które podnieśli przed śmiercią! Jeśli szukasz jakiegoś konkretnego przedmiotu i nie możesz go znaleźć, pamiętaj, że upuszczone przedmioty znikają po 10 sekundach.

Skiny w FORTNITE

Jeśli chcesz robić postępy w odblokowywaniu dodatkowych skórek, staraj się jak najszybciej kończyć wyzwania – nawet jeśli oznacza to narażanie się na niebezpieczeństwo. Skórki odblokowane w ramach nagród za Przepustkę Bitewną mogą być używane tak długo, jak długo aktywna jest twoja Przepustka Bitewna; Epickie skórki są trwałe po odblokowaniu! W międzyczasie możesz użyć swojej skórki z początku bitwy, aby pomóc ludziom, którzy nie są jeszcze na Twoim poziomie.

FORTNITE – Kooperacyjna gra dla każdego

Jak wspomniano powyżej, łączenie się w pary z innymi graczami podczas bitwy jest w porządku, jeśli wszyscy mają mikrofoni wie, co robi. Jednakże, zawsze bądź ostrożny przy zawieraniu umów z graczami, których nie znasz! Jeśli gracz mówi, że da Ci przedmioty lub diamenty, jeśli pozwolisz mu wygrać bitwę, to jest to oszustwo. Pamiętaj, że jedynymi osobami, które pobierają “podatki” od skrzyń są oszuści i oszustki!

Jeśli chcesz awansować w Fortnite bez robienia sobie wrogów, zacznij od odblokowania normalnych skórek szybowców. W międzyczasie, jeśli to możliwe, używaj skrzydeł kamuflujących podczas bitew – dzięki nim przeciwnicy mogą mieć problem z dostrzeżeniem, gdzie się znajdujesz! Najlepiej jest też nie walczyć mając na sobie niezidentyfikowaną skórkę, nawet normalne skrzydła mogą sprawić, że gracze zaatakują bez zastanowienia.

Pamiętaj, że nie ma sensu grać w Fortjeśli nie będziesz się dobrze bawił! Jeśli robisz sobie wrogów, zmiana serwerów czy rozgrywka nie jest tego warta. Podobnie jak w prawdziwym życiu, jest wielu graczy, którzy cieszą się prostotą Fortnite i nie chcą sprawiać kłopotów!

Awansowanie w Fortnite bez narażania się na niebezpieczeństwo może być trudne; pamiętaj jednak, że nawet początkujący gracze mogą ukończyć codzienne wyzwania – które mogą obejmować używanie określonych broni lub szybowców przez określony czas. Jeśli próbujesz odblokować nowe skórki, ale wszyscy wokół ciebie są bardziej zaawansowani od twojej postaci, spróbuj ukończyć codzienne wyzwania (nawet te, które mogą wydawać się głupie) podczas walki.

Czasami może się zdarzyć, że po podniesieniu przedmiotu na ziemi, niektórzy gracze zaatakują cię bez względu na to, czy podniosłeś go czy niesnej ręki, mogą przypadkowo trafić twojego kolegę z drużyny i spowodować jego śmierć. Najlepszym sposobem na upewnienie się, że nie zranisz żadnego z członków swojej drużyny, jest zbudowanie muru między tobą a nimi przed atakiem wroga!

Zawsze lepiej, aby jedna osoba w grupie pozbierała wszystkie worki z łupami, niż zostawiała niektóre na ziemi (co ułatwia wrogom ich odnalezienie). Minusem posiadania 3 lub 4 graczy w budynku jest to, że uwaga skupia się na niszczeniu ścian i obiektów, a nie na zabijaniu wrogów, co oznacza więcej czasu spędzonego na plądrowaniu, a przez to mniej czasu na grę.

Upewnij się, że nie spędzasz zbyt dużo czasu na plądrowaniu – zwłaszcza, gdy do końca gry pozostało tylko 5 minut! Jeśli prowadziszjeśli masz mało zdrowia, postaraj się oddać kilka ostatnich strzałów, zanim walka dobiegnie końca. W ten sposób będziesz miał większe szanse na przeżycie!

Za każdym razem, gdy przedmiot jest ulepszany, wymaga więcej zasobów – więc jeśli widzisz przedmioty z trzema różnymi poziomami, nie ulepszaj ich wszystkich na raz, bo szybko skończą Ci się zasoby. Zamiast tego, wybierz jeden i ulepsz go w 100% jako pierwszy; potem możesz wydać pozostałe zasoby na inny przedmiot lub zachować je na późniejszą rundę. Ta sama zasada obowiązuje przy recyklingu struktur – przetwarzaj tylko to, co jest absolutnie konieczne!

Jeśli w Twojej grupie jest dwóch graczy, ale nie ma w pobliżu żadnych wrogów, nie stójcie obok siebie, ale rozdzielcie się i weźcie torby z łupami (po przeciwnych stronach)jak tylko wylądują. W ten sposób łatwiej jest uniknąć obrażeń i zdobywa się więcej łupów!

Jeśli stoisz na skrzyni, a wróg wejdzie do budynku i wskoczy na nią, nie zostawaj tam – zeskocz, zanim wyląduje i zacznie strzelać. Jeśli uda mu się zabić właściciela skrzyni, worek z łupami wróci do miejsca, w którym został upuszczony, więc złapanie go może nie być warte walki z nim. Ponadto, jeśli upuścisz torby na dach, ale nikt nie stanie w ich pobliżu (i nie podniesie ich) przez około 20 sekund, zostaną one zdespawnowane.

Gdy grasz w Fortnite z przyjaciółmi lub członkami drużyny, podziel się na mniejsze zespoły lub rozejdź się między różnymi budynkami, zamiast zostawać w jednym miejscu.

To takie podstawy dla każdego. Mam nadzieję że pomocne.