MU Online jest grą typu MMORPG, wydaną przez koreańską firmę WEBZEN w lutym 2001 roku. W roku 2006 serwer globalny został sprzedany firmie K2 Network. Gra jest już dość stara, jednakże ma setki tysięcy fanów na całym świecie. Firma WEBZEN w 2001 roku uruchomiła główny serwer “GLOBAL” dla wszystkich graczy. Z czasem pliki gry przedostały się do Internetu i osoby posiadające umiejętności kodowania/programowania gry, zaczęły tworzyć swoje własne serwery MuOnline. Tak powstała era serwerów prywatnych. Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest FORT MU – Polski Serwer MuOnline.

Mu Online - Jak grać? Poradnik początkującego gracza
Mu Online – Jak grać? Poradnik początkującego gracza

MU ONLINE – Opis gry

Historia gry rozgrywana jest w wymyślonym przez Jamesa Churchwarda świecie, a właściwie to krainie/kontynencie o nazwie MU.

Ekran wczytywania MuOnline serwer prywatny

Szczegóły rozgrywki MuOnline

Gra polega głównie na rozwijaniu umiejętności wybranej przez nas postaci, dzięki walce z różnego typu potworami. Zdobywa się wówczas kolejne poziomy postaci. Z potworów wypadają różnego typu przedmioty, które wykorzystuje się do ulepszania swojej postaci. Większość z nich opiszemy w naszych poradnikach dotyczących MuOnline. Za każdy zdobyty poziom, gracz otrzymuje od 5 do 7 punktów w zależności od wybranej klasy postaci. Za zadania specjalne otrzymuje się jeszcze większą ilość punktów. Punkty przydziela się do konkretnych cech, jakie posiada każda z postaci. W zależności od typu postaci, rozdaje się punkty tak – aby spełniała ona założone przez nas cele. Możemy iść w stronę siły, obrony albo magii. Każda postać posiada punkty: siły, zręczności, żywotności, energii a także – umiejętność dowodzenia (tę posiada wyłącznie postać Dark Lord’a).

Zabijanie potworów na mapie Stadium

Jak już wspomnieliśmy w MuOnline najważniejszym zadaniem jest zabijanie potworów, ale nie tylko. W grze można handlować z innymi graczami, znajdować nowe rodzaje zbroi i różnego typu przedmioty ulepszające naszą postać.

Ustawienia postaci

Aby przejść do ustawień postaci, należy będąc w grze wcisnąć klawisz “C”. Pojawi się wówczas okienko, w którym zobaczysz takie informacje jak:

 • aktualny poziom twojej postaci
 • ilość punktów do rozdania dla poszczególnych cech postaci
 • zdobytą ilość punktów doświadczenia (EXP)
Ustawienia postaci w grze MuOnline
 • Str – siła postaci
 • Agility – zręczność/zwinność postaci
 • STA – STAMINA, wykorzystywana do używania niektórych skilli u postaci
 • ENG – Enerfy/ Energia wykorzystywana do kreowania czarów przez postacie magów

Po zdobyciu poziomu, otrzymasz punkty – od 5 do 7. Możesz je dodać do wybranej przez Ciebie umiejętności. W przypadku Dark Knight’a czyli wojownika zaleca się dodawanie punktów do siły i zręczności w pierwszej kolejności. W przypadku Magika (Dark Wizard) najważniejsze będą punkty ENG czyli energii, ponieważ jest ona kluczowa do wykonywania czarów, które są podstawą tej postaci. Wszystkie postacie zostały opisane szczegółowo w naszych pozostałych poradnikach. Zapoznaj się z nimi aby dobrze rozdysponować swoje punkty za zdobyte poziomy (levele w grze).

Ekwipunek i skrzynia w MuOnline

Każdy gracz posiada plecak w grze, a także skrzynie do przechowywania róznego typu przedmiotów zdobytych w trakcie rozgrywki. Będąc w grze kliknij “V” aby zobaczyć swój plecak.

Plecak/Inventory w MuOnline

Początkowo jest on pusty. Nowa postać posiada słabą broń dodawaną z automatu. Jak widzisz w tym miejscu możesz zakładać swój set (kompletną zbroję w grze). Jest tutaj miejsce na hełm, zbroję, broń, tarczę, rękawiczki, spodnie i buty. Są również miejsca na magiczne amulety i pierścionki, dodatkową istotę wspomagającą grę (aniołek, szatan) oraz miejsce na skrzydła.

Kratki w powyższym oknie to Twoje miejsce w plecaku. Wszystko co podniesiesz z ziemi pojawi się właśnie tam. Na samym dole znajdują się ZEN czyli pieniądze kontynentu MuOnline. Wypadają one z większości potworów i są niezbędne do kupowania przedmiotów, ulepszeń, przedmiotów odnawiających zdrowie czy energię.

Skrzynia gracza MuOnline

Jak zapewne zauważyłeś, miejsca w osobistym plecaku nie ma zbyt wiele. Dlatego właśnie, każde konto posiada swoją unikalną skrzynię. W zależności od ustawień serwera może znajdować się ona w różnych lokalizacjach. Są jednak miejsca, w których znajduje się ona na 99,9% serwerów. W mieście Lorencia, znajdziesz ją pod koordynatami 147 , 143.

Lorencia – skrzynia VALUT

W środku możesz przechowywać przedmioty, kamienie, Zen i co tylko się da 🙂

Skrzynia w MuOnline

W mieście NORIA, w którym swoją przygodę z MuOnline rozpoczyna każdy ELF skrzynia znajduje się przy 173 , 96

Skrzynia VALUT DEPO Noria

KOORDYNATY czyli jak się poruszać po grze

Koordynaty to nic innego jak współrzędne, dzięki którym możesz dotrzeć we wskazane miejsce. Każdy centymetr mapy posiada własne współrzędne. Znajdują się one w lewym górnym rogu ekranu z grą.

Współrzędne w grze

Tak więc jeżeli chcesz aby jakiś gracz dołączył do ciebie, podaj mu swoje współrzędne.

Mapy w grze MuOnline

Każdy serwer MuOnline posiada określoną ilość map, na których możemy zabijać potwory i zdobywać kolejne ulepszenia postaci i jej ekwipunku. Aby zapoznać się z listą dostępnych map na danym serwerze, kliknij przycisk “M” w grze.

Mapy w MuOnline

Jak widzisz map jest całkiem sporo. Aby dostać się na wybraną przez ciebie mapę, musisz spełniać określone warunki. Są to aktualny poziom postaci (kliknij C aby sprawdzić jaki masz lvl) a także koszt, czyli ilość potrzebnych ZEN (waluta w grze). Pamiętaj jednak że im wyższa mapa, tym mocniejsze potwory. Bez dobrego uzbrojenia i odpowiedniej siły możesz sobie nie poradzić. Po zabiciu Twojej postaci przez potwora, trafisz do centrum danej mapy (strefy w której potwory ani gracze nie mogą atakować – z wyłączeniem mapy STADIUM).

Logowanie się do gry na serwerze prywatnym MuOnline

Aby zalogować się do gry na serwerze prywatnym, należy ściągnąć pliki gry. Tak jest z każdym serwerem prywatnym. Na większości serwerów należy uruchomić plik main.exe.

main MuOnline

Po uruchomieniu pliku main.exe pojawi się okno z grą. Należy kliknąć przycisk z nazwą serwera – w tym przypadku będzie to “FORT MU PVP” a następnie wybrać podserwer na którym zamierzamy grać. Na większości serwerów można korzystać z podserwerów z pewnymi regułami gry:

 • Serwer PVP – z dozwolonym zabijaniem innych graczy i przejmowaniem spotów (miejsc w których gracz zabija potwory)
 • Serwer NonPVP – z zakazem przejmowania spotów innym graczom i ich zabijania
 • Serwer VIP – serwer z ulepszeniami dla graczy, którzy postanowili wesprzeć serwer dobrowolną dotacją na rzecz jego rozwoju. Na tego typu podserwerach najczęstszymi ulepszeniami są: większa ilość doświadczenia za wykonywane czynności w grze, większa ilość wypadających przedmotów z potworów, szybsza i skuteczniejsza możliwość rozwijania postaci a także jej przedmiotów. Zmiany na VIP powinny być delikatne, tak aby zwykli gracze nie odczuwali zbyt dużej (irytującej) różnicy w rozgrywce. Ulepszenia serwera VIP ustala zawsze administrator prywatnego serwera MuOnline.
Prywatny serwer MuOnline FORT MU – Logowanie do gry

Po wybraniu serwera (w tym przypadku głównego / pozycja nr 1) wyskoczy nam okienko logowania. Należy wpisać w nim login i hasło. Konto zakłada się zawsze na stronie internetowej serwera i zajmuje to około minuty. Zarejestruj się na FORT MU.

MuOnline – ekran logowania

Po wpisaniu loginu i hasła, należy wejść do lobby gry klikając “OK”.

Tworzenie postaci w grze MuOnline

W kolejnym kroku, należy utworzyć swoją pierwszą postać. W zależności od plików (wersji) gry do wyboru mamy kilka klas postaci:

 • Dark Wizard – mag
 • Dark Knight – wojownik
 • Elf – postać dająca wsparcie
 • Summoner – postać posiadające skille o dużym zasięgu
 • Rage Fighter – wściekły wojownik
 • Magic Gladiator – postać łącząca w sobie wojownika i maga
 • Dark Lord – mroczny władca, władający mocami o dużej sile

Każdy gracz wybiera sobie inną postać. Na jednym koncie można ich mieć łącznie 5. W grze może przebywać jedynie jedna z utworzonych postaci dla danego konta. Niektóre serwery pozwalają na uruchomienie gry w kilku oknach, dzięki czemu można grać na kilku postaciach jednocześnie. W tym celu należy zapoznać się z regulaminem serwera, na którym zamierzamy grać. Jeżeli jesteś nowym graczem to na pewno po czasie zdecydujesz, która postać jest dla ciebie najlepszym wyborem. Na początku testuj wszystkie i ucz się rozgrywki na kontynencie MU.

Po wybraniu klasy postaci, wpisz swój Nick, pod jakim będą widzieć Ciebie w grze inni gracze. Następnie utwórz postać zatwierdzając przyciskiem “OK”.

Tworzenie postaci w MuOnline

Po utworzeniu postaci, pojawi się ona w lobby gry. Teraz wystarczy kliknąć dwukrotnie myszką na nowo utworzoną postać, aby wejść do gry.

Nowa postać w MuOnline

Twoja postać pojawi się w mieście Lorencia lub Noria, w zależności od wybranej klasy. Tak rozpoczyna się Twoja historia w świecie MuOnline.

Pierwsze wejście do gry MuOnline

Jak zdobyć pierwsze poziomy postaci i punkty do rozdania w MuOnline?

Jesteś nowym graczem. Utworzyłeś swoje pierwsze konto i postać. Załóżmy że jest to Dark Wizard czyli Magik. Wylądowałeś w mieście Lorencia. Przejdź zatem za dolny most aby zabić pierwsze potwory. Będą to pająki i małe smoki. Z większymi na początku sobie nie poradzisz. Współrzędne wyjścia to 172, 128.

Buff Elf w MuONLINE

Zauważyłeś pięknego Elfa przy wyjściu z miasta? To postać, która pomaga nowym graczom dając im specjalną aurę z ulepszeniami ochronnymi i siłą. Kliknij tę postać a następnie wybierz opcję “Receive damage and defense increase buff”.

Shadow Phantom Soldier Lorencia
Dodatkowa pomoc dla nowych graczy

Jak widzisz, Twoja postać posiada teraz aury ochronne i wzmacniające. Przejdź się nieco dalej wychodząc z miasta aby ubić pierwszego potworka. Pamiętaj że możesz wrócić do miasta klikając “M” i wybierając mapę (w tym przypadku Lorencia) o ile masz odpowiedni poziom i ilość ZEN. Możesz również zapisać sobie współrzędne miasta na początku aby się nie zgubić. Klikając przycisk TAB na klawiaturze, zobaczysz mapę. Ona również może być Twoim darmowym drogowskazem.

Skille i umiejętności podstawowe: jak z nich korzystać?

W dolnej części ekranu, zanim jeszcze wyjdziesz na pierwsze polowanie – wybierz skill/umiejętność którą będziesz wykorzystywał do powalenia potworów. Początkowo masz ich niewiele, ale z czasem zdobędziesz ich nieco więcej. Prawdę mówiąc za chwilę, będziesz mógł część z nich kupić sobie w sklepie. Więcej na ten temat napiszemy za chwilę.

Skille umiejętności w grze MuOnline

OK. Wybrałeś podstawowy SKILL. Pamiętaj że użycie zawsze ma miejsce po kliknięciu prawym klawiszem myszki. Niektóre skille działają bez względu na to, czy w okolicy znajduje się jakiś potwór. Te podstawowe działają tylko na potworach, tak więc kliknij prawym klawiszem myszki na pierwszym napotkanym potworku. Klikając lewym klawiszem, również będziesz bić potwora, ale nie użyjesz do tego swoich umiejętności. Będzie to zwykłe bezsensowne boksowanie.

Zdobywanie pierwszych poziomów i punktów do rozdania w grze MuOnline

Brawo! Udało Ci się zabić pierwsze potwory. W tym konkretnym przypadku są to pająki. Latające liczby to nic innego jak zadane przez Ciebie obrażenia na danym potworku. Natomiast Miss to informacja o tym, że potwór nie zadał tobie w tym konkretnym momencie obrażeń ponieważ jesteś za silny. Przy gołej postaci zawdzięczasz ten fakt elfowi, którego odwiedziliśmy przed wyjściem z miasteczka.

Rozdaj pierwsze zdobyte punkty

Po zabiciu pierwszych potworów zdobywasz nowy poziom w grze. Im wyższy, tym trudniej o kolejny. Zdobywaj ulepszenia, przedmioty aby być coraz silniejszym. Silniejsze potwory = szybsze zdobycie kolejnego poziomu.

Kliknij “C” na klawiaturze

Rozdawanie punktów w MuOnline

Jak widzisz, pozom Twojej postaci wzrósł z 1 poziomu do 5. Masz więc do rozdania 20 punktów. Jeżeli jesteś magikiem, proponuję Ci rozdać punkty w ENG czyli energię. Będziesz mógł użyć kolejnego czaru, który wymaga posiadania odpowiedniej ilości ENG. Oczywiście trzeba go sobie najpierw znaleźć. Gdzie? Wyleci z potworka… ale z którego… nie wiadomo. I to jest piękne w tej grze. Na każdym przedmiocie jest informacja, dla jakiej klasy jest przypisany. Czary magika nazywają się zawsze “Scroll of….”. Pokażę Ci to za chwilę w sekcji SKLEPY. Czytaj dalej.

Równowaga w rozdawaniu punktów

Oczywiście rozdawanie punktów jest tutaj kluczowe w ulepszaniu postaci. Energia dla magika to absolutnie podstawa. Należy jednak pamiętać iż postać bez ubioru (zbroja, rękawice, buty, hełm, spodnie) będzie bardzo słaba. Trzeba zatem pamiętać aby dodawać również punkty STR i Agility – według ilości wymaganej przez dany przedmiot. Każdy przedmiot wymaga do jego użycia określonej ilości punktów STR i AGILITY. Mowa o elementach ubioru oraz broniach i nie tylko. Dodatkowo przedmioty mogą wymagać posiadania konkretnego poziomu LVL w grze.

Wymagania przedmiotów w MUOnline

Jak widzisz Sphinx Armor +3 czyli zbroja może być przeznaczona dla takich postaci jak “Dark Wizard” czyli magik oraz “Magic Gladiator” czyli postać łączącą w sobie maga i wojownika (Dark Knight). Dodatkowo, by ją założyć musisz posiadać 81 punktów STR czyli siły (Strength).

Sklepy w MuOnline

W świecie MuOnline wystepują NPC czyli inaczej mówiąc postacie dające nam dostep do zasobów gry. Część z nich to postacie dające nam zadania lub umożliwiające wejście do innych map, eventów lub ulepszania przedmiotów. Teraz skupimy się jednak na NPC, które są sklepami. Każdy serwer posiada sklepy dla poszczególnych postaci, w których możesz wyposażyć się w przedmioty na rozpoczęcie rozgrywki. Oczywiście zbroje jak i bronie będą słabe, bo gra polega na tym aby je zdobywać i ulepszać, natomiast będą pomocne na początku. Jeżeli chodzi o skille to warto kupić wszystkie jakie znajdują się w sklepie. Twoja postać użyje ich tylko raz aby na zawsze wszczepić każdą z nich w daną klasę postaci. Pozostałe (najczęściej te najlepsze) znajdziesz na mapach z mocnymi potworami. Pełną listę umiejętności każdej z postaci znajdziesz w oddzielnym poradniku. Tutaj zajmujemy się podstawami.

W zależności od wizji administratora danego serwera, sklep dla twojej postaci może znajdować się w innym miejscu niż ma to miejsce na serwerze globalnym. Nie mniej jednak są pewne podstawy, które raczej stosuje się na większości serwerów. Podam Ci teraz współrzędne sklepów, w których powinieneś znaleźć początkowe przedmioty dla swojej postaci.

NPC Lorencia

 • 119, 112 – Pasi the Mage, sklep dla Dark Wizarda
 • 123, 133 Lumen the Barmaid, sklep z ulepszeniami, potionami (życia, mana = używana do czarów)
 • 117, 140 Hanzo the Blacksmith, sklep dla Dark Knighta (często również dla Rage Fighter’a i Summner’a)
 • 183, 136 Wandering Merchant, sklep dla Dark Knight’a, Magic Gladiator’a, Range Fighter’a
 • 128, 86 Potion Girl Amy, sklep z potionami i dodatkowymi przedmiotami dla wielu klas

Noria

 • 172, 124 Elf Lala, sklep z przedmiotami dla Elfów
 • 196, 124 Eo the Craftsman, sklep z przedmiotami dla Elfów

Devias

 • 186, 48 Weapons Merchant Zienna, sklep z przedmiotami dla wszystkich klas (głównie ubrania i bronie)
 • 226, 40 Wizard Izabel, sklep dla Dark Wizard’a oraz Magic Gladiator’a
 • 226, 25 Caren the Barmaid, sklep z przedmiotami umożliwiającymi wejście do map takich jak Blood Castle i Devil Square (eventy)

Pamiętaj jednak że w zależności od serwera, wyposażenie sklepów może być inne.

Ulepszanie przedmiotów w MuOnline: Podstawy

Każdy przedmiot w MuOnline można ulepszyć za pomocą kamieni zwanych jevelami. W zależności od serwera maksymalny poziom ulepszeń może być różny. Na przykład serwer FORT MU oferuje nam ulepszenia na poziomie +13+28 czyli poziom przedmiotu +13 a jego opcja ochronna +28. W sklepach dla początkowych graczy przedmioty występują głównie od +3 do +5. Im wyższy poziom przedmiotu tym lepsze jego oddziaływanie na postać (siła + ochrona). Podstawowymi kamieniami w MuOnline są:

Podstawowe przedmioty w MuOnline
 • Jewel of Bless – podnosi przedmioty do +6 i wykorzystuje się go do prania przedmiotów w specjalnej pralce (o tym będzie w innym artykule)
 • Jewel of Soul – podnosi przedmioty do +9
 • Jewel of Chaos – jest składnikiem w procesie prania większości przedmiotów w MuOnline
 • Jewel of Life – (w skrócie JoL) – dzięki temu kamieniowi podnosimy opcje itemu o 4, dzięki czemu nasza obrona w setach jest lepsza, a w broni większy dmg. Maksymalnie możemy podnieść do +28.
 • Jewel of Creation – jest on wymagany do produkcji Dark Horse i Dark Raven dla postaci DARK LORD’a. Pozostałe klasy produkują z tego kamienia soczki.
 • Feather of Loch – prawdę mówiąc nie jest to kamień, ale ten przedmiot w połączeniu z kamieniami i innymi przedmiotami umożliwią Ci stworzenie skrzydeł w grze MuOnline (jak je stworzyć napiszemy w kolejnym poradniku)

W przypadku zwykłych ulepszeń do +9 i +28 kamienie należy upuścić na przedmiot znajdujący się w plecaku. Jewel of Bless oferuje nam skuteczność 99% do +6, natomiast Soul może sprawić że zamiast wbić +8 wyzerujemy przedmiot. Odpowiada za to % Luck czyli szans na ulepszanie tym jak i innymi kamieniami, ustawiony przez administratora danego serwera. Jeżeli twój przedmiot, który chcesz ulepszyć posiada opcję LUCK to automatycznie zwiększa to Twoje szanse na podniesienie go do np. +9 bez przepalania kamieni. Na podserwerach VIP często jako ulepszenie administratorzy dają dodatkowy % szans na powodzenie jewelowania jak i prania przedmiotów.

KOMUNIKACJA w grze MuOnline

Czym byłaby gra gdyby nie było w niej możliwości komunikowania się z innymi graczami. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Już po wejściu do gry, wystarczy że klikniesz ENTER na klawiaturze. Teraz wpisz swoją wiadomość i naciśnij enter.

Komunikacja w MuOnline

Tak będzie wyglądać Twoja pierwsza wiadomość. Zobaczy ją każdy kto znajdzie się obok Ciebie.

Jest jeszcze opcja POST, czat globalny którego wiadomości widzą wszyscy połączeni gracze na serwerze. W zależności od ustawień serwera, korzystanie z tej funkcji wymaga posiadanie odpowiedniego poziomu postaci oraz ilości ZEN za każdą napisaną wiadomość.

Komunikacja POST w MuOnline

Aby napisać na czacie globalnym (jasno niebieski kolor) wystarczy wcisnąć ENTER i przed treścią wiadomości do wszystkich graczy dodać komendę /post.

Przykład: /post Moja pierwsza wiadomość

i gotowe 🙂

Potion w MuOnline

Potion w MuOnline to nic innego jak odnawiacze życia oraz many. Początkowi gracze będą co chwilę tracić życie oraz manę niezbędną do wykonywania czarów i skilli. Aby temu zapobiedz, w trakcie walki z potworami używa się klawiszy Q – do odnowienia życia (czerwony kamień w interfejsie gry) oraz W – do odnowienia many (niebieski kamień w interfejsie gry)

Z lewej czerwony kamień to życie HP, z prawej MANA.

Aby móc w czasie rzeczywistym odnawiać HP i MANĘ, należy posiadać odpowiednie soczki (Potions). Znajdziesz je w większości sklepów niemalże na każdej mapie.

Potions w MuOnline

Warto zaopatrzyć się w paczki po 255 butelek, ponieważ na początku schodzi tego na prawdę dużo.

Podstawy gry w MuOnline – podsumowanie

Wiesz już jak rozpocząć swoją przygodę z MuOnline. Co ważne, wiesz jak założyć konto i komunikować się w grze. W przypadku pytań śmiało korzystaj z opcji /post aby zadawać pytania. Gracze z chęcią pomogą Ci, a nawet obdarują cię przedmiotami, które dla nich są zbędne a dla ciebie mogą być wręcz niezbędne na początku drogi. Dodatkowo koniecznie obserwuj dział MuOnline na tej stronie aby dowiedzieć się o wiele więcej na temat gry MuOnline i dążyć do perfekcji.

FORT MU – Polski Serwer MuONLINE

Zapraszamy do gry na serwerze MuOnline FORT MU – Sezon 6 Epizod 3.

Pozostałe poradniki na start

Polski Serwer MuOnline FORT MU