Ilustracja AI: karta graficzna na tle fikcyjnego nadmorskiego miasta o zachodzie słońca
Wygenerowano za pomocą AI
Aktualności

Jaka karta graficzna do GTA 6? Wymagania PC i porównanie GPU

Ilustracja: Wygenerowano za pomocą AI

Nie ma dziś karty graficznej oficjalnie wskazanej do GTA 6 na PC, ponieważ Rockstar nie zapowiedział wersji komputerowej ani nie opublikował jej wymagań. Jeśli modernizujesz komputer również do obecnych gier, rozsądnym punktem wyjścia do porównań są Radeon RX 9070 i RX 9070 XT oraz GeForce RTX 5070 i RTX 5070 Ti. Wszystkie są mocnymi kartami, ale ich wydajność w GTA 6 pozostaje niewiadomą. Najbezpieczniej poczekać z zakupem wyłącznie pod tę grę do ogłoszenia wersji PC i pierwszych niezależnych testów.

Sprawdziliśmy, co rzeczywiście wiadomo o platformach GTA VI, ile pamięci mają obecne karty oraz jak wypadają one w testach innych gier. Oddzielamy dane od przypuszczeń: w tym artykule nie znajdziesz wymyślonych „oficjalnych wymagań” ani obietnic liczby klatek na sekundę w grze, której wersji komputerowej nie można jeszcze przetestować.

Stan informacji: 2 listopada 2026 r. Ilustracja otwierająca została wygenerowana z użyciem AI; przedstawia fikcyjną kartę i miasto, nie jest zrzutem ekranu z gry.

GTA 6 na PC: co Rockstar potwierdził, a czego nie?

Rockstar zapowiedział Grand Theft Auto VI na 19 listopada 2026 r. dla PlayStation 5 i Xbox Series X|S. W oficjalnych materiałach dotyczących platform i edycji nie wymienia PC. Na dzień przygotowania tekstu firma nie podała komputerowej daty premiery, karty minimalnej ani zalecanej, liczby klatek na sekundę czy ustawień graficznych wersji PC.

W sieci można znaleźć tabelki z dokładnymi wymaganiami i filmy obiecujące określone FPS-y na konkretnych kartach. Bez oficjalnej wersji PC i możliwości przeprowadzenia rzetelnego testu nie należy traktować ich jako pomiarów GTA VI. Nawet jeżeli materiał jest oparty na innej grze albo technicznej demonstracji, nie mówi, jak będzie działać finalny port Rockstar.

  • Potwierdzone: zapowiedziane platformy premiery to PS5 i Xbox Series X|S.
  • Niepotwierdzone: premiera PC, jej termin i wymagania sprzętowe.
  • Nieznane: wydajność konkretnych kart, ustawienia ray tracingu oraz obsługa DLSS, FSR i XeSS w ewentualnej wersji PC.
  • Nasz wybór modeli: porównanie potencjału kart do współczesnych gier, a nie lista wymagań producenta GTA 6.

Jakie karty brać pod uwagę, jeśli modernizujesz komputer już teraz?

Wybór zależy od monitora, innych gier, dostępnej ceny i tego, czy komputer ma Ci służyć także poza GTA. Poniższe grupy określają segmenty kart i zastosowania w aktualnych grach — nie gwarantowaną rozdzielczość ani ustawienia GTA 6.

  • Komputer do grania w 1080p, z myślą o zapasie pamięci: GeForce RTX 5060 Ti 16 GB lub Radeon RX 9060 XT 16 GB. To modele warte porównania z uwzględnieniem ceny i wyników w grach, w które już grasz.
  • Wyższy segment do grania w 1440p: Radeon RX 9070 16 GB albo GeForce RTX 5070 12 GB. Radeon oferuje więcej pamięci, a GeForce może być interesujący dla osób zwracających uwagę na wydajność ray tracingu i ekosystem NVIDII.
  • Większy zapas mocy: Radeon RX 9070 XT 16 GB i GeForce RTX 5070 Ti 16 GB. W testach rasteryzacji są blisko siebie, natomiast w zestawie gier z ray tracingiem przewagę ma GeForce.
  • Najwyższa półka: GeForce RTX 5080 16 GB lub RTX 5090 32 GB. Są szybkie w obecnych testach, ale bardzo mocna karta nie rozwiązuje wszystkich ograniczeń procesora, pamięci czy optymalizacji gry.
  • Tańsza alternatywa do analizy: Intel Arc B580 12 GB. Ma więcej pamięci niż niektóre karty 8 GB, ale sam VRAM nie czyni jej równie szybką jak RX 9070 czy RTX 5070 Ti. Dla GTA 6 brak również potwierdzenia obsługi i wyników tej karty.

Nie ma powodu zakładać, że każdy gracz potrzebuje modelu z najwyższej półki. Jeżeli obecna karta nadal spełnia Twoje potrzeby, poczekanie na oficjalne dane pozwoli porównać rzeczywiste rezultaty i uniknąć zakupu opartego wyłącznie na spekulacji.

Reklama

Porównanie kart: konkretne liczby z innych gier

Aby uporządkować wydajność, sięgamy do niezależnej hierarchii Tom’s Hardware z czerwca 2026 r. Poniżej podajemy opublikowaną przez redakcję średnią geometryczną z 11 testowanych gier w 2560 × 1440, ustawieniach Ultra i rasteryzacji — bez skalowania obrazu i generowania klatek. To dane o innych grach, nie wynik GTA 6. Wynik zależy także od platformy testowej, wersji sterowników i doboru gier.

Karta graficznaPamięć VRAMŚrednia testu 1440p Ultra
GeForce RTX 509032 GB GDDR7167,3 FPS
GeForce RTX 508016 GB GDDR7128,3 FPS
GeForce RTX 5070 Ti16 GB GDDR7116,8 FPS
Radeon RX 9070 XT16 GB GDDR6116,5 FPS
Radeon RX 907016 GB GDDR6104,0 FPS
GeForce RTX 507012 GB GDDR796,4 FPS
GeForce RTX 5060 Ti 16 GB16 GB GDDR773,4 FPS
Radeon RX 9060 XT 16 GB16 GB GDDR667,3 FPS
Intel Arc B58012 GB GDDR650,7 FPS

Przykład pokazuje ważną rzecz: RTX 5070 Ti i RX 9070 XT uzyskały niemal identyczny wynik w tej konkretnej średniej rasteryzacji. Nie oznacza to remisu w każdej grze. W osobnym zestawie testów ray tracingu Tom’s Hardware RTX 5070 Ti osiągnął w 1440p średnio 66,2 FPS, a RX 9070 XT 55,5 FPS. Żadna z tych wartości nie jest wynikiem GTA 6.

RTX 5090, RTX 5080 i RTX 5070 Ti: co je różni?

W tabeli NVIDIA GeForce RTX 5090 ma 32 GB pamięci GDDR7, a RTX 5080 i RTX 5070 Ti po 16 GB. W cytowanym zestawie testów 1440p RTX 5090 prowadził, lecz przewaga rośnie lub maleje zależnie od gry, rozdzielczości i obciążenia. Wyższa wydajność nie oznacza, że akurat w GTA 6 zobaczymy ten sam procent różnicy.

RTX 5080 jest mocną kartą z wyższej półki, a RTX 5070 Ti stanowi niższy segment z tą samą deklarowaną pojemnością VRAM. To ważne rozróżnienie: 16 GB w obu modelach nie oznacza identycznej mocy obliczeniowej. W przytoczonym teście rasteryzacji 1440p RTX 5080 uzyskał 128,3 FPS, a RTX 5070 Ti 116,8 FPS.

Przy wyborze droższego modelu porównuj rzeczywistą cenę, długość karty, zasilanie i wyniki w grach, z których korzystasz już teraz. Nie kupuj flagowca tylko dlatego, że w sieci pojawiła się niepotwierdzona lista „zalecanych kart GTA 6”.

Reklama

Radeon RX 9070 XT czy RTX 5070 Ti?

To ciekawe zestawienie, ponieważ w omawianej średniej 11 gier bez ray tracingu ich wyniki były bardzo zbliżone: 116,5 FPS dla RX 9070 XT i 116,8 FPS dla RTX 5070 Ti. Obie karty mają po 16 GB VRAM, ale korzystają z różnych architektur i odmiennych rodzajów pamięci: odpowiednio GDDR6 oraz GDDR7.

W tej samej hierarchii osobny zestaw gier z ray tracingiem dawał RTX 5070 Ti przewagę. Jeżeli gry, w które grasz, często korzystają z zaawansowanego RT, sprawdź ich indywidualne testy, a nie tylko średnią rasteryzacji. Jeśli RT jest mniej istotny, większą wagę mogą mieć cena, kultura pracy i wyniki w konkretnych tytułach.

AMD podaje dla referencyjnego RX 9070 XT typowy pobór mocy karty 304 W oraz zalecenie zasilacza 750 W. To wskazówka producenta dla konfiguracji testowej, nie obietnica, że każdy komputer z zasilaczem o tej mocy będzie odpowiedni: sprawdź także jakość jednostki, procesor, przewody i wymagania konkretnego producenta karty.

Czy 8 GB VRAM wystarczy do GTA 6?

Nie wiadomo. Rockstar nie opublikował wymagań GTA VI na PC, więc nie można uczciwie uznać 8 GB za wystarczające ani niewystarczające. Ilość używanej pamięci zależy m.in. od rozdzielczości, tekstur, efektów oraz sposobu zarządzania zasobami przez grę.

Przy zakupie karty do wielu współczesnych gier 12 lub 16 GB może dawać większą elastyczność niż 8 GB w sytuacjach, w których pamięci zaczyna brakować. Jednak VRAM nie zastępuje wydajnego GPU: wolniejsza karta z większą pamięcią nie zawsze będzie szybsza. Również warianty tego samego modelu potrafią różnić się wynikami, szczególnie w ustawieniach przekraczających dostępną pamięć.

Przykładowo RTX 5060 Ti oraz RX 9060 XT występują w wersjach 8 i 16 GB. Przed zakupem sprawdź dokładną nazwę modelu, a nie samą serię. Liczby te są parametrami sprzętu, a nie potwierdzonymi wymaganiami GTA 6.

Reklama

Czy obecny RTX 3060, RTX 4060 lub RX 6700 XT trzeba wymienić?

Nie ma dziś podstaw, by przesądzić o konieczności wymiany. RTX 3060 12 GB, RTX 4060 8 GB czy RX 6700 XT 12 GB to różne konstrukcje o różnej wydajności i pamięci. Dopóki nie znamy wymagań ani rzeczywistych testów komputerowej wersji GTA 6, nie da się wiarygodnie ocenić, jakie ustawienia i płynność każda z nich zapewni.

Jeżeli komputer dobrze radzi sobie z grami, w które grasz obecnie, zachowaj kartę i obserwuj oficjalne komunikaty. Po premierze ewentualnej wersji PC porównaj wyniki z testów wykonanych na Twoim modelu, w swojej rozdzielczości i bez mylenia FPS-ów natywnych z generowanymi.

Czego uczą wymagania GTA V Enhanced — i czego nie mówią?

Rockstar opublikował wymagania dla GTA V Enhanced. Wśród zalecanych kart wymienia GeForce RTX 3060 8 GB oraz Radeon RX 6600 XT 8 GB; w minimum wskazuje GTX 1630 4 GB lub RX 6400 4 GB. To są oficjalne dane, ale dotyczą wyłącznie GTA V Enhanced.

Nie wolno przenosić tej listy na GTA VI. Inna gra może mieć odmienny świat, techniki renderowania, docelowe ustawienia, optymalizację i wymagania pamięciowe. Tym bardziej nie można na tej podstawie wyliczyć wymaganej karty ani liczby FPS w GTA 6. Warto też uważać na wersje RTX 3060: oficjalna tabela GTA V Enhanced wskazuje wariant 8 GB, a na rynku istnieje również wersja 12 GB.

Reklama

1080p, 1440p i 4K — jak planować modernizację?

Full HD, czyli 1920 × 1080: jeżeli korzystasz z monitora 1080p, najdroższa karta może nie być najbardziej racjonalnym wyborem do Twoich obecnych gier. Sprawdź testy modeli ze średniej półki, również w grach z większym zapotrzebowaniem na pamięć. Docelowe ustawienia GTA 6 pozostają nieznane.

1440p, czyli 2560 × 1440: to około 1,78 raza więcej pikseli niż w 1080p. Wyższa rozdzielczość zwykle zwiększa obciążenie GPU, choć skala spadku wydajności zależy od sceny i ustawień. Do porównań obecnych kart warto brać wyniki RX 9070, RX 9070 XT, RTX 5070 i RTX 5070 Ti w konkretnych grach.

4K, czyli 3840 × 2160: to cztery razy więcej pikseli niż Full HD. Przy wymagających ustawieniach i ray tracingu może oznaczać potrzebę mocniejszej karty lub korzystania ze skalowania obrazu. Nie oznacza to jednak, że jakikolwiek konkretny model ma zapewnione 4K lub 60 FPS w GTA VI.

DLSS, FSR, XeSS i generowanie klatek: co sprawdzić?

Techniki skalowania obrazu mogą renderować grę w niższej rozdzielczości, a następnie rekonstruować obraz do rozdzielczości wyświetlania. NVIDIA rozwija DLSS, AMD — FSR, a Intel — XeSS. Dostępność poszczególnych wersji i funkcji zależy od gry, karty oraz sterownika; podobne nazwy nie oznaczają identycznej obsługi na każdym sprzęcie.

Generowanie klatek tworzy dodatkowe obrazy pomiędzy klatkami renderowanymi przez grę. Może zwiększyć wskazywaną liczbę FPS, ale nie zastępuje odpowiednio wysokiej wydajności bazowej ani nie usuwa automatycznie opóźnień. W testach sprawdzaj oddzielnie płynność bez generowania, ustawienia skalowania i pomiar z włączoną funkcją.

Rockstar nie potwierdził obsługi tych technik w GTA 6 na PC. Funkcji dostępnej w innej grze nie należy wpisywać w ciemno do listy możliwości GTA VI.

Reklama

Procesor, RAM, dysk i zasilacz: karta to nie wszystko

O płynności otwartego świata może decydować również procesor, zwłaszcza gdy gra musi jednocześnie obsługiwać wiele obiektów, ruch i logikę sceny. Szczegóły obciążenia w GTA 6 na PC pozostają nieznane. Bardzo szybki GPU nie zagwarantuje wysokiej płynności, jeśli inny element komputera stanie się ograniczeniem.

Sprawdź ilość i konfigurację pamięci RAM, wolne miejsce na szybkim dysku SSD, możliwości zasilacza oraz przepływ powietrza w obudowie. Nie przypisujemy tu żadnej liczby gigabajtów RAM ani pojemności dysku do oficjalnych wymagań GTA 6 — takie dane nie zostały ogłoszone.

Przed wymianą GPU zmierz także długość dostępnego miejsca w obudowie i upewnij się, że zasilacz ma odpowiednie przewody. Zalecana moc PSU zależy od całego zestawu i konkretnej wersji karty, nie tylko od nazwy GPU.

Jak rozpoznać wiarygodny test GTA 6 na PC, gdy się pojawi?

  1. Sprawdź źródło: oficjalne wymagania powinny pochodzić od Rockstar, a wyniki FPS — z testu rzeczywiście uruchomionej gry.
  2. Sprawdź wersję: numer aktualizacji gry, sterownik i data testu mają znaczenie, bo wydajność może zmieniać się po poprawkach.
  3. Porównuj jednakowe ustawienia: rozdzielczość, preset, ray tracing i tryb skalowania muszą być podane.
  4. Oddziel FPS od generowania klatek: wynik bazowy i wynik po włączeniu generatora nie są tym samym pomiarem.
  5. Patrz na płynność w czasie: średnia FPS nie pokazuje wszystkiego; sprawdź również spadki i stabilność czasu klatek.
  6. Sprawdź platformę: procesor, pamięć, model karty i jej limit mocy mogą zmienić wynik. Laptopowa wersja GPU nie jest automatycznie odpowiednikiem desktopowej.
Reklama

Jaka karta graficzna do GTA 6? Pytania i odpowiedzi

Jaka jest oficjalna minimalna karta do GTA 6 na PC?

Na 2 listopada 2026 r. Rockstar nie ogłosił wersji PC ani jej minimalnej karty graficznej.

Czy RTX 5070 lub RX 9070 uruchomi GTA 6?

Obie karty mają znaczną wydajność w obecnych grach, ale nie ma oficjalnych wymagań ani testów GTA 6 na PC. Nie można więc potwierdzić działania lub konkretnych ustawień.

Czy do GTA 6 będzie potrzebne 16 GB VRAM?

Nie wiadomo. 16 GB to pojemność wielu współczesnych kart, a nie wymaganie GTA 6 ogłoszone przez Rockstar.

Czy RTX 5090 gwarantuje 4K i 60 FPS?

Nie. RTX 5090 jest liderem przytoczonego testu obecnych kart w 4K, ale nie ma wiarygodnego pomiaru tej karty w GTA 6 na PC. Wynik będzie zależał od gry i konfiguracji.

Czy warto kupić kartę specjalnie pod GTA 6 już teraz?

Jeśli zakup ma służyć wyłącznie GTA 6, rozsądnie jest poczekać na oficjalne wymagania i niezależne testy. Modernizację do obecnych gier warto ocenić według ich wyników, dostępnego budżetu i własnego monitora.

Czy Rockstar potwierdził DLSS lub FSR w GTA 6 na PC?

Nie. Wersja PC oraz obsługiwane w niej technologie skalowania nie zostały oficjalnie ogłoszone.

Źródła i sposób przygotowania

Informacje o platformach i terminie pochodzą z oficjalnych materiałów Rockstar Games dotyczących Grand Theft Auto VI. Dla porównania wymagań GTA V wykorzystaliśmy dokument „Grand Theft Auto V PC system requirements” w pomocy technicznej Rockstar. Pojemności pamięci i parametry kart sprawdziliśmy w specyfikacjach NVIDIA GeForce, AMD Radeon i Intel Arc. Wyniki FPS w tabeli pochodzą z niezależnego zestawienia Tom’s Hardware „GPU Benchmarks Hierarchy 2026”, aktualizacja z 24 czerwca 2026 r.; dotyczą innych gier, nie GTA 6. Informacje zweryfikowano 2 listopada 2026 r.